
A traditional Punjabi dish made with mustard greens, spinach, and arugula, slow-cooked with aromatic spices and finished with a fragrant garlic tempering. This nutritious and flavorful curry pairs per... show more
Nutrition
Provides excellent levels of vitamins A, C, and K from leafy greens, along with fiber, iron, and folate while being naturally low in calories and fat.
| Calories | 53 kcal |
| Energy | 223 kJ |
| Protein | 2 g |
| Total Fat | 2 g |
| Saturated Fat | 0 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrate | 7 g |
| Sugars | 3 g |
| Dietary Fibre | 2 g |
| Sodium | 75 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Sarson ka saag recipe
Holy Cow Vegan (Vaishali Honawar)
6
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients













Equipment

Large pot

Saute pan

Blender

Small skillet

Lid
Instructions

Sarson ka saag recipe
Holy Cow Vegan (Vaishali Honawar)
6
servings
0
per serve
0
minutes
A traditional Punjabi dish made with mustard greens, spinach, and arugula, slow-cooked with aromatic spices and finished with a fragrant garlic tempering. This nutritious and flavorful curry pairs per... show more
Ingredients













Equipment

Large pot

Saute pan

Blender

Small skillet

Lid
Instructions
Nutrition
Provides excellent levels of vitamins A, C, and K from leafy greens, along with fiber, iron, and folate while being naturally low in calories and fat.
| Calories | 53 kcal |
| Energy | 223 kJ |
| Protein | 2 g |
| Total Fat | 2 g |
| Saturated Fat | 0 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrate | 7 g |
| Sugars | 3 g |
| Dietary Fibre | 2 g |
| Sodium | 75 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
