
A classic North Indian curry made with red kidney beans simmered in a spiced tomato-onion gravy. Rich, hearty, and perfect served with rice or flatbread.
Nutrition
Provides high plant-based protein, dietary fiber, and essential vitamins and minerals while being naturally low in fat and cholesterol-free.
| Calories | 200 kcal |
| Energy | 837 kJ |
| Protein | 8 g |
| Total Fat | 3 g |
| Saturated Fat | 1 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrate | 30 g |
| Sugars | 5 g |
| Dietary Fibre | 6 g |
| Sodium | 300 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Rajma Recipe
Holy Cow Vegan (Vaishali Honawar)
6
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients
















Equipment

Wide skillet or saucepan

Wooden spoon or spatula
Instructions

Rajma Recipe
Holy Cow Vegan (Vaishali Honawar)
6
servings
0
per serve
0
minutes
A classic North Indian curry made with red kidney beans simmered in a spiced tomato-onion gravy. Rich, hearty, and perfect served with rice or flatbread.
Ingredients
















Equipment

Wide skillet or saucepan

Wooden spoon or spatula
Instructions
Nutrition
Provides high plant-based protein, dietary fiber, and essential vitamins and minerals while being naturally low in fat and cholesterol-free.
| Calories | 200 kcal |
| Energy | 837 kJ |
| Protein | 8 g |
| Total Fat | 3 g |
| Saturated Fat | 1 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrate | 30 g |
| Sugars | 5 g |
| Dietary Fibre | 6 g |
| Sodium | 300 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
