
A hearty Indian-inspired soup made with split chickpeas, aromatic spices, and mixed vegetables, simmered until tender and flavorful. Perfect as a light meal or served with rice.
Nutrition
Provides excellent plant-based protein, fiber, and essential nutrients from legumes and vegetables with moderate calories and low saturated fat.
| Calories | 340 kcal |
| Energy | 1423 kJ |
| Protein | 16 g |
| Total Fat | 3 g |
| Saturated Fat | 1 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrate | 63 g |
| Sugars | 14 g |
| Dietary Fibre | 19 g |
| Sodium | 900 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Chana Dal Veggie Soup
Vegan Richa (Vegan Richa)
2
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients













Equipment

Saucepan

Skillet

Knife

Cutting board
Instructions

Chana Dal Veggie Soup
Vegan Richa (Vegan Richa)
2
servings
0
per serve
0
minutes
A hearty Indian-inspired soup made with split chickpeas, aromatic spices, and mixed vegetables, simmered until tender and flavorful. Perfect as a light meal or served with rice.
Ingredients













Equipment

Saucepan

Skillet

Knife

Cutting board
Instructions
Nutrition
Provides excellent plant-based protein, fiber, and essential nutrients from legumes and vegetables with moderate calories and low saturated fat.
| Calories | 340 kcal |
| Energy | 1423 kJ |
| Protein | 16 g |
| Total Fat | 3 g |
| Saturated Fat | 1 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrate | 63 g |
| Sugars | 14 g |
| Dietary Fibre | 19 g |
| Sodium | 900 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
