
Classic homemade meatballs made with ground beef, breadcrumbs, and Parmesan cheese. Baked in the oven until perfectly tender and golden. Perfect served with marinara sauce over pasta or enjoyed on the... show more
Nutrition
Provides high protein from ground beef and egg with moderate fat content and carbohydrates from breadcrumbs.
| Calories | 240 kcal |
| Energy | 1005 kJ |
| Protein | 19 g |
| Total Fat | 14 g |
| Saturated Fat | 6 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 6 g |
| Cholesterol | 84 mg |
| Carbohydrate | 4 g |
| Sugars | 1 g |
| Dietary Fibre | 0 g |
| Sodium | 360 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Easy Meatball Recipe
I Heart Naptime (Jamielyn Nye)
5
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients









Equipment

Oven

Baking sheet

Large mixing bowl

Cookie scoop

Aluminum Foil
Instructions
Preheat the oven to 400°F. Line a baking sheet with foil and spray with non-stick cooking spray.
Use a medium cookie scoop or spoon to scoop the meat mixture. Form into 1 1/2-inch balls and place on the baking sheet.
Simmer meatballs with marinara sauce, if desired, for 10 minutes.

Easy Meatball Recipe
I Heart Naptime (Jamielyn Nye)
5
servings
0
per serve
0
minutes
Classic homemade meatballs made with ground beef, breadcrumbs, and Parmesan cheese. Baked in the oven until perfectly tender and golden. Perfect served with marinara sauce over pasta or enjoyed on the... show more
Ingredients









Equipment

Oven

Baking sheet

Large mixing bowl

Cookie scoop

Aluminum Foil
Instructions
Preheat the oven to 400°F. Line a baking sheet with foil and spray with non-stick cooking spray.
Use a medium cookie scoop or spoon to scoop the meat mixture. Form into 1 1/2-inch balls and place on the baking sheet.
Simmer meatballs with marinara sauce, if desired, for 10 minutes.
Nutrition
Provides high protein from ground beef and egg with moderate fat content and carbohydrates from breadcrumbs.
| Calories | 240 kcal |
| Energy | 1005 kJ |
| Protein | 19 g |
| Total Fat | 14 g |
| Saturated Fat | 6 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 6 g |
| Cholesterol | 84 mg |
| Carbohydrate | 4 g |
| Sugars | 1 g |
| Dietary Fibre | 0 g |
| Sodium | 360 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
