
A hearty baked pasta dish featuring whole wheat penne, Italian chicken sausage, cottage cheese, and melted mozzarella in a rich marinara sauce. Perfect comfort food for family dinners.
Nutrition
Provides substantial protein from cottage cheese and chicken sausage with moderate carbohydrates from whole wheat pasta and beneficial nutrients from vegetables and herbs.
| Calories | 293 kcal |
| Energy | 1227 kJ |
| Protein | 19 g |
| Total Fat | 8 g |
| Saturated Fat | 4 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Cholesterol | 32 mg |
| Carbohydrate | 35 g |
| Sugars | 5 g |
| Dietary Fibre | 3 g |
| Sodium | 520 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Baked Ziti with Italian Sausage
Cookin Canuck (Dara)
9
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients








Equipment

Large saucepan

Large nonstick skillet

Food processor

7x11 inch baking dish

Large bowl

Aluminum Foil
Instructions

Baked Ziti with Italian Sausage
Cookin Canuck (Dara)
9
servings
0
per serve
0
minutes
A hearty baked pasta dish featuring whole wheat penne, Italian chicken sausage, cottage cheese, and melted mozzarella in a rich marinara sauce. Perfect comfort food for family dinners.
Ingredients








Equipment

Large saucepan

Large nonstick skillet

Food processor

7x11 inch baking dish

Large bowl

Aluminum Foil
Instructions
Nutrition
Provides substantial protein from cottage cheese and chicken sausage with moderate carbohydrates from whole wheat pasta and beneficial nutrients from vegetables and herbs.
| Calories | 293 kcal |
| Energy | 1227 kJ |
| Protein | 19 g |
| Total Fat | 8 g |
| Saturated Fat | 4 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Cholesterol | 32 mg |
| Carbohydrate | 35 g |
| Sugars | 5 g |
| Dietary Fibre | 3 g |
| Sodium | 520 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
