
A hearty slow cooker lasagna made with ground beef, marinara sauce, uncooked noodles, and three types of cheese. This easy crockpot version delivers all the classic flavors of traditional lasagna with... show more
Nutrition
Provides high protein from ground beef and cheese, moderate carbohydrates from pasta, and some vitamins from spinach and marinara sauce.
| Calories | 356 kcal |
| Energy | 1491 kJ |
| Protein | 26 g |
| Total Fat | 17 g |
| Saturated Fat | 8 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 6 g |
| Cholesterol | 60 mg |
| Carbohydrate | 23 g |
| Sugars | 4 g |
| Dietary Fibre | 2 g |
| Sodium | 475 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Crockpot Lasagna Recipe
The Real Food Dietitians (Jessica Beacom)
8
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients















Equipment

Large skillet

Slow Cooker

Cooking spray

Spoon or spatula
Instructions

Crockpot Lasagna Recipe
The Real Food Dietitians (Jessica Beacom)
8
servings
0
per serve
0
minutes
A hearty slow cooker lasagna made with ground beef, marinara sauce, uncooked noodles, and three types of cheese. This easy crockpot version delivers all the classic flavors of traditional lasagna with... show more
Ingredients















Equipment

Large skillet

Slow Cooker

Cooking spray

Spoon or spatula
Instructions
Nutrition
Provides high protein from ground beef and cheese, moderate carbohydrates from pasta, and some vitamins from spinach and marinara sauce.
| Calories | 356 kcal |
| Energy | 1491 kJ |
| Protein | 26 g |
| Total Fat | 17 g |
| Saturated Fat | 8 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 6 g |
| Cholesterol | 60 mg |
| Carbohydrate | 23 g |
| Sugars | 4 g |
| Dietary Fibre | 2 g |
| Sodium | 475 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
