
A comforting and creamy chicken casserole with pasta, melted cheese, and a hint of Tex-Mex flavor that's perfect for feeding a crowd.
Nutrition
High in protein and calcium but also high in saturated fat and sodium due to the dairy products and processed ingredients.
| Calories | 525 kcal |
| Energy | 2200 kJ |
| Protein | 30 g |
| Total Fat | 35 g |
| Saturated Fat | 18 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 4 g |
| Monounsaturated Fat | 11 g |
| Cholesterol | 106 mg |
| Carbohydrate | 40 g |
| Sugars | 6 g |
| Dietary Fibre | 2 g |
| Sodium | 475 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Disappearing Chicken Casserole
Southern Living (Kimberly Holland)
8
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients













Equipment

Large pot

Colander

Large mixing bowl

Whisk

13x9 inch baking dish

Oven
Instructions

Disappearing Chicken Casserole
Southern Living (Kimberly Holland)
8
servings
0
per serve
0
minutes
A comforting and creamy chicken casserole with pasta, melted cheese, and a hint of Tex-Mex flavor that's perfect for feeding a crowd.
Ingredients













Equipment

Large pot

Colander

Large mixing bowl

Whisk

13x9 inch baking dish

Oven
Instructions
Nutrition
High in protein and calcium but also high in saturated fat and sodium due to the dairy products and processed ingredients.
| Calories | 525 kcal |
| Energy | 2200 kJ |
| Protein | 30 g |
| Total Fat | 35 g |
| Saturated Fat | 18 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 4 g |
| Monounsaturated Fat | 11 g |
| Cholesterol | 106 mg |
| Carbohydrate | 40 g |
| Sugars | 6 g |
| Dietary Fibre | 2 g |
| Sodium | 475 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
