
A creamy, tangy coleslaw recipe that recreates the famous KFC restaurant-style side dish with cabbage, carrots, and a sweet mayonnaise dressing.
Nutrition
Provides moderate energy from mayonnaise and sugar with some fiber and vitamins from cabbage and carrots, but is high in calories and fat.
| Calories | 105 kcal |
| Energy | 440 kJ |
| Protein | 1 g |
| Total Fat | 11 g |
| Saturated Fat | 2 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 6 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Cholesterol | 8 mg |
| Carbohydrate | 5 g |
| Sugars | 4 g |
| Dietary Fibre | 1 g |
| Sodium | 90 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
How to Make Restaurant Style Coleslaw (Just like KFC)
Simmer And Sage (Jackie)
16
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients










Equipment

Large mixing bowl

Whisk

Sharp knife

Cutting board
Instructions

How to Make Restaurant Style Coleslaw (Just like KFC)
Simmer And Sage (Jackie)
16
servings
0
per serve
0
minutes
A creamy, tangy coleslaw recipe that recreates the famous KFC restaurant-style side dish with cabbage, carrots, and a sweet mayonnaise dressing.
Ingredients










Equipment

Large mixing bowl

Whisk

Sharp knife

Cutting board
Instructions
Nutrition
Provides moderate energy from mayonnaise and sugar with some fiber and vitamins from cabbage and carrots, but is high in calories and fat.
| Calories | 105 kcal |
| Energy | 440 kJ |
| Protein | 1 g |
| Total Fat | 11 g |
| Saturated Fat | 2 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 6 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Cholesterol | 8 mg |
| Carbohydrate | 5 g |
| Sugars | 4 g |
| Dietary Fibre | 1 g |
| Sodium | 90 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
