
Traditional Finnish roasted root vegetable salad with carrots, beets, potatoes, apples and onion, served with a creamy dill and pickled cucumber sauce.
Nutrition
Provides moderate carbohydrates from root vegetables and natural sugars from apples, with added fats from dairy products and some dietary fiber.
| Calories | 310 kcal |
| Energy | 1298 kJ |
| Protein | 5 g |
| Total Fat | 16 g |
| Saturated Fat | 10 g |
| Trans Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Cholesterol | 46 mg |
| Carbohydrate | 31 g |
| Sugars | 24 g |
| Dietary Fibre | 6 g |
| Sodium | 463 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Uunirosolli
Valio (Jaana Tolonen)
4
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients














Equipment

Oven

Baking dish

Peeler

Mixing bowl

Electric mixer
Instructions

Uunirosolli
Valio (Jaana Tolonen)
4
servings
0
per serve
0
minutes
Traditional Finnish roasted root vegetable salad with carrots, beets, potatoes, apples and onion, served with a creamy dill and pickled cucumber sauce.
Ingredients














Equipment

Oven

Baking dish

Peeler

Mixing bowl

Electric mixer
Instructions
Nutrition
Provides moderate carbohydrates from root vegetables and natural sugars from apples, with added fats from dairy products and some dietary fiber.
| Calories | 310 kcal |
| Energy | 1298 kJ |
| Protein | 5 g |
| Total Fat | 16 g |
| Saturated Fat | 10 g |
| Trans Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Cholesterol | 46 mg |
| Carbohydrate | 31 g |
| Sugars | 24 g |
| Dietary Fibre | 6 g |
| Sodium | 463 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
