
Raikas Waldorf-salaatti sellerin, omenan ja pähkinöiden kanssa. Täydellinen lisuke lihalle tai kalalle.
Nutrition
Rich in healthy fats from almonds and provides fiber from celery and apple with moderate calories from yogurt and mayonnaise.
| Calories | 170 kcal |
| Energy | 711 kJ |
| Protein | 5 g |
| Total Fat | 15 g |
| Saturated Fat | 3 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 4 g |
| Monounsaturated Fat | 7 g |
| Cholesterol | 9 mg |
| Carbohydrate | 6 g |
| Sugars | 5 g |
| Dietary Fibre | 3 g |
| Sodium | 105 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
Waldorfin salaatti
Valio (Anna Koro)
4
servings
0
per serve
0
minutes
Ingredients









Equipment

Frying pan

Mixing bowl
Instructions

Waldorfin salaatti
Valio (Anna Koro)
4
servings
0
per serve
0
minutes
Raikas Waldorf-salaatti sellerin, omenan ja pähkinöiden kanssa. Täydellinen lisuke lihalle tai kalalle.
Ingredients









Equipment

Frying pan

Mixing bowl
Instructions
Nutrition
Rich in healthy fats from almonds and provides fiber from celery and apple with moderate calories from yogurt and mayonnaise.
| Calories | 170 kcal |
| Energy | 711 kJ |
| Protein | 5 g |
| Total Fat | 15 g |
| Saturated Fat | 3 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 4 g |
| Monounsaturated Fat | 7 g |
| Cholesterol | 9 mg |
| Carbohydrate | 6 g |
| Sugars | 5 g |
| Dietary Fibre | 3 g |
| Sodium | 105 mg |
This information is AI-estimated. For the most accurate details, please rely on product packaging. Always consult your doctor for professional dietary advice.
